Robot koszący – komfort w ogrodzie

Koszenie trawników to dla większości Polaków obowiązek mało przyjemny. Zaniedbania doprowadzają jednak do sytuacji, że nasz ogród traci magię i niechętnie spędzamy w nim czas. Rozwiązaniem problemu może okazać się robot koszący – urządzenie, które podbija serca wielu właścicieli domów na całym świecie. Kosiarki automatyczne póki co nie są produktem masowym ze względu na cenę, jednak aż 80% Polaków pozytywnie odbiera ich obecność na rynku i chętnie weszłoby w ich posiadanie. Przyjrzyjmy się zatem najważniejszym zaletom tego typu urządzeń.

Roboty koszące są samodzielne

Urządzenia są samobieżne i potrafią pracować w obrębie wyznaczonego wcześniej terenu. Posiadają wbudowane czujniki za pomocą których potrafią łatwo odnaleźć się w terenie i ominąć pojawiające się przeszkody takie jak drzewa, krzewy czy meble ogrodowe. Warunkiem jest jedynie wysokość pojawiających się przeszkód. Jeśli są niższe niż zasięgi czujki robot trafiający na taką przeszkodę automatycznie się wyłączy. Warto zatem przed rozpoczęciem automatycznego koszenia sprawdzić czy teren jest czysty.

robot-koszacy

Wysoka kultura pracy

Robot koszący to urządzenie ciche. Nie można ich porównać do tradycyjnych kosiarek, które generują duży hałas i przeszkadzają w wypoczynku zarówno domownikom, jak i sąsiadom. W przypadku robotów możliwy jest odpoczynek na świeżym powietrzu niezależnie od pracy robota. Zaletą tych urządzeń jest również fakt, że mogą pracować o dowolnej porze doby. Może to być wczesny ranek lub nawet noc. Wysoka kultura pracy jest również bardziej przyjazna dla zwierzaków domowych.

Brak problemu z zanieczyszczaniem środowiska

Roboty koszące działają na baterię, które ładuje się za pomocą specjalnych akumulatorów. W momencie, gdy urządzenie zostanie wyczerpane wystarczy jedynie podłączyć baterie do zasilania. Dzięki temu do ogrodu nie przedostają się żadne spaliny. Żywotność robota zależy od pojemności akumulatora, a więc jest to jeden z czynników, na który należy zwrócić uwagę podczas zakupu.

robot-koszacy2

Uniezależnienie się od pogody

Deszczowe dni to wystarczający powód do tego, aby koszenie trawnika przełożyć na inne dni. Gdy deszcz pada przez dłuższy okres może okazać się, że trawnik będzie wyglądał mało estetycznie. W przypadku niektórych robotów koszących nie jest to problem. Mogą pracować niezależnie od pogody, zarówno w słoneczne, jak i deszczowe dni. Twoim obowiązkiem będzie jedynie doglądanie raz na jakiś czas jego pracy przez okno.

Łatwe programowanie

Roboty koszące to przede wszystkim urządzenia, które bardzo łatwo jest zaprogramować. Nie tylko chodzi o wyznaczenie czasu pracy i jego obszaru, ale również takich detali jak na przykład wysokość cięcia. Automatyczne kosiarki mogą przyciąć trawę z dokładnością nawet do 1mm. Dzięki temu to my ustalamy jak wyglądać ma nasz trawnik.

Koszty robotów koszących

Tutaj podobnie jak z wszystkim. Dla jednych będzie to tylko kilka-kilkanaście tysięcy złotych, a dla innych to przepaść nie do przeskoczenia. Prawdą jest, że roboty koszące nie są póki co sprzętem powszechnym, jednak według badań już ponad 10% obywateli UE ma do czynienia z tego typu robotami. Prawdą jest również fakt, że ponad 70% obywateli UE wyrażają chęć zakupu robota w przyszłości.

Komentarze do “Robot koszący – komfort w ogrodzie

  • 14 marzec 2016 at 14:32
    Permalink

    Świetne są te roboty. Warte swojej ceny!

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>